Yüzey Hazırlığı Endüstriyel Zemin Kaplaması İşinin Yarısıdır!
Ana SayfaYüzey HazırlığıEpoksi KaplamalarPoliüretan KaplamalarReferanslarİletişimEnglish

Endüstriyel kaplama öncesi yüzey hazırlığı tamamlanmış bir alan.

Endüstriyel Zeminlerde Kaplama Öncesi Yüzey Hazırlığı Yapılması

Endüstriyel zemin kaplaması yapmaya uygun betonarme yüzeylerde; gevşek parçacıkların, düşük mukavemetli şerbet tabakasının alınması ve yüzeyin pürüzlendirilmesi amacıyla, yüzey hazırlığı yapılır. Yüzey hazırlığı, vakumlu bilyeleme makinesi (Blastrac) ile yapılmalıdır. Piyasada genellikle mermer silim makinesi, elmas uçlu el makineleri ve rotatiger kullanılmaktadır. Mermer silim makinesi ve elmas uçlu el aletleri yüzeyde mikron mertebesinde “silim” yapmaktadırlar. Pürüzlendirme söz konusu olmaz. Rotatiger ise pürüzlendirme amaçlı kullanılmakta, ancak gerçek bir pürüzlendirme yapılamamakta, sadece zeminde yer yer noktacıklar bırakmaktadır.

Ne yazık ki alışılagelmiş yöntemlerle olması gerektiği gibi bir yüzey hazırlığı yapılamamaktadır. Yüzey hazırlığı endüstriyel zemin kaplama işinin yarısıdır. Yüzey hazırlığı doğru yapılmamış bir uygulamayı, temeli sağlam olmayan bir yapıya benzetmek hiç de yanlış olmaz.

Vakumlu bilyeleme makinesi çalışırken

Vakumlu bilyalama makinası ile yüzey hazırlığı yaparken.

Blastrac çalışırken

Blastrac'ın geçtiği ve geçmediği yeri gösteren bir fotoğraf.

Vakumlu bilyeleme makinesinin en önemli avantajlarından birisi de; aynı anda hem pürüzlendirme yaparak şerbet tabakasını alması ve yüzeyi toz, yağ ve kirden arındırarak astara hazır hale getirmesidir.

 

Yüzey hazırlığı yapılmış ve yapılmamış alan.

Yüzey hazırlığı öncesi ve sonrasını gösteren tipik bir fotoğraf

 

Vakumlu bilyeleme makinesi ile hazırlanmış bir alan

Yüzey hazırlığı bitmiş bir alan

Blastrac ile yüzey hazırlığı yapılmış bir alan

Başka bir görüntü

Hazırlanmış yüzeylere bir sonraki aşamada epoksi astar uygulaması yapılacaktır. Epoksi astar yüzey ile yapılacak olan kaplama veya boya arasındaki bağlayıcı katmandır. Astarın görevini yapabilmesi, betona tutunabilmesi için yüzey hazırlığının tekniğine uygun bir şekilde yapılması çok önemlidir.

Yüzey hazırlığı bitmiş alanın yakından görüntüsü

Yüzey hazırlığı tamamlanmış bir alan.

Yüzey ve Çatlak Tamiratı Yapılması:

Çukur, çatlak, kırık, segregasyon gibi hatalar epoksi astar ve epoksi harç ile yapılır. 4-5 mm den daha derin ve büyük alanlı tamiratlar epoksi kaplamaya uygun çimento esaslı tamir harçları ile de yapılabilir. Çatlakların derin olması ve zeminden su gelme tehlikesi var ise epoksi enjeksiyon yapılarak çatlak kesidinin doldurulması gereklidir.

Epoksi kaplama öncesi, çatlakların tamirata hazırlanması.

Çatlakların tamirata hazırlanması.

Tamiratı yapılmış çatlaklar.

Epoksi ile çatlak tamiri yapılmış yüzey.